Kursinformation
Kursansvarig
På denna kurs får du lära dig vanliga ord och fraser som passar till olika situationer, som på caféet, i taxin med mera, att kunna berätta om dig själv, hur man ställer frågor och ger lättförståeliga svar på hebreiska. Dessutom studerar vi grundläggande grammatik och fortsätter utöka förmågan att läsa och skriva.
I slutet av kursen kan du räkna, namn på veckodagar, namn på månader, beskriva vädret och årstiderna. Inom grammatiken ligger fokus på att behärska verb i presens och att kunna beskriva substantiv i singular och plural.
Bruchim habaim, välkommen!
Observera att du endast kan antas till en nivå av terminskurserna “Modern hebreiska termin 1–4” under samma termin. Om du är osäker på vilken nivå som passar dig är du välkommen att kontakta administrationen på info@paideiafolkhogskola.se.
Kursens upplägg
Du förväntas vara aktiv på kurstillfällena och delta i samtal och övningar med andra deltagare. Hemuppgifter mellan kurstillfällena ingår i upplägget.
Förkunskaper
Kursen riktar sig till dig som har avslutat en termins studier i hebreiska på folkhögskolan eller har motsvarande kunskaper (alfabetet med vokaler, grundläggande läsförmåga samt några enkla fraser). Ange dina förkunskaper i ansökan.
För ansökan till denna kurs behövs grundläggande datorvana och kunskaper i att använda den digitala plattformen Zoom.
Kursmaterial
All kurslitteratur ingår inte i kostnaden för denna kurs. Kursen använder sig av följande böcker:
- Shalom Ivrit 1 – Välkommen till modern hebreiska. Du införskaffar denna bok på egen hand.
- Shalom Ivrit 2 – Välkommen till modern hebreiska. Du införskaffar denna bok på egen hand.
- Jag läser hebreiska från alef till tav. Boken köps på egen hand direkt från författaren och distribueras som digital bok. Mer information ges vid kursstart.
