MAIMONIDES 13 TROSARTIKLAR

Stockholm

Textstudier

Tisdagar 19:15-21:15

11 tillfällen

Ansökan

Ansökan är öppen till och med 9 december.

ANSÖK HÄR

Kursansvarig

Ivana

Profilkursansvarig

Skicka e-post

Man brukar säga att judendomen inte har några dogmer, några bestämda eller fasta trossatser. Ändå blev den store rabbinen Maimonides 13 trosartiklar, som han formulerade på 1100-talet, i sin introduktion till det kända 10:e kapitlet i Talmudtraktatet Sanhedrin, perek Chelek, mottagen och erkänd som dogmer och trosartiklar. På sitt välformulerade sätt lade han fast de grundprinciper som han anser att judendomen vilar på.

Maimonides själv hänvisar till dessa tretton trosprinciper som ”de grundläggande sanningarna i vår religion och själva dess grundvalar”. Ändå var dessa principer inte obestridda. Flera lärda som föregick och efterträdde Maimonides hade andra uppfattningar.

I den här kursen kommer vi att gå igenom de 13 trosartiklarna, hitta källorna och undersöka hur de har tillämpats i judiskt liv och vilka praktiska konsekvenser de har.

Kursen ges i samarbete med Judiska Församlingen i Stockholm.

 

Förkunskaper

Allmänna kunskaper i judisk tro, över nybörjarnivå, behövs för att ansöka till denna kurs. Ange dina förkunskaper i ansökan.

Kursmaterial

Kursmaterial ingår i kostnaden för denna kurs.

Om läraren

Bengt Mosesson är född och uppvuxen i Malmö och har under mer än 35 års tid undervisat och föreläst om judendom. Bengt har studerat judisk filosofi och teologi i Israel och även varit bibliotekarie på Judiska biblioteket i Stockholm och arbetat som ansvarig för den religiösa och sociala sektionen på Judiska Församlingen i Stockholm. På Paideia folkhögskola undervisar Bengt på olika nivåer av kurser i judendom.

Foto: The National Library of Israel