Kursinformation
Kursansvarig
Kursen behandlar i historiskt perspektiv det jiddischsocialistiska Arbeter Bund igår och idag, med översikt, fördjupning och historiska jämförelser. Avsikten är att öka kunskaperna om icke-sionistiska vägar i judisk arbetarrörelse.
Kursen ges i samarbete med Samtidshistoriska institutet, Södertörns högskola.
Kursens upplägg
Upplägget består av föreläsningar och litteraturstudier.
Kursen ges digitalt men det avslutande tillfället är en gemensam guidad tur i Stockholm, på dagtid den 31 maj. Mer information ges till antagna på kursen.
Förkunskaper
Inga förkunskaper i ämnet behövs för att ansöka men en allmän historisk orientering är en bra förutsättning och förväntas av deltagarna.
Nya såväl som tidigare deltagare är välkomna att ansöka då en progression i temat från tidigare kurser ingår.
För ansökan till denna kurs behövs grundläggande datorvana och kunskaper i att använda den digitala plattformen Zoom. Skolan erbjuder Zoom-manualer och ett träningstillfälle inför kursstart.
Kursmaterial
All kurslitteratur ingår inte i kostnaden för denna kurs. Kursdeltagare använder sig av boken:
- “Socialism på jiddisch – judiska Arbeter Bund i Sverige” (Håkan Blomqvist).
Du får mer information om kursboken, som du köper på egen hand, om du blir antagen till kursen.
Om läraren
Håkan Blomqvist (född 1951) är docent i historia, knuten till Samtidshistoriska institutet vid Södertörns högskola. Hans forskning är inriktad på arbetarrörelse, nationalism och antisemitism.
Foto: Bund Torshälla från YIVO Bundist Archive NY.
