JUDISK MEDITATION PÅ FORTSÄTTNINGSNIVÅ (HYBRID) HT25

Online

Stockholm

Kultur

Rörelse

Varierade dagar och tider

12 tillfällen

Judisk meditation

Ansökan

Ansökan till denna kurs är stängd.

Kursansvarig

Rachel

Profilkursansvarig

Skicka e-post

I vår tid finns ett ökat intresse för meditation och kontemplation, såsom mindfulness och andra inriktningar. Det är inte alltid känt att dessa perspektiv, övningar och traditioner också finns inom judendomen. Rötterna finner vi bland annat i hassidism och kabbalah men också i andra judiska inriktningar. Inom judendomen i vår tid ökar intresset för judisk meditation. Gudstjänster växer fram där meditativa och kontemplativa inslag är en del och det finns också retreats i judisk meditation. Intresset växer också kring hur man kan förhålla sig till judiska högtider och traditioner, bön, sång och Tora utifrån perspektiv och kvalitéer som är centrala i meditation. Stort fokus ligger på att odla vår förmåga till närvaro, innerlighet, lugn, tillit, medkänsla och visdom.

Vi utforskar hur judisk meditation kan hjälpa oss att växa som människor och att läka från de svårigheter vi möter i livet. På fortsättningsnivå läggs större betoning än tidigare på meditation i praktiken, men teoretiska perspektiv kommer också att ingå. Det tillkommer också fler inslag av att leda sig själv i närvaro, medkänsla och i olika meditationsövningar. Övningar kommer att vara både guidade, i dialog och i tystnad. Vi fördjupar oss också i att sjunga judisk meditativ sång tillsammans. För den som önskar praktisera meditation mellan kurstillfällena erbjuds stöd och vägledning.

 

Kursens upplägg

Kursupplägget består av träffar i folkhögskolans lokaler såväl som digitala meditationsträffar.

Zoom-träffarna är ett komplement till de längre tillfällena i kurslokal och det går därför inte att delta i kursen endast på distans.

Kursen omfattar 6 tillfällen i folkhögskolans kurslokal, 5 meditationstillfällen på distans via Zoom och ett hybridtillfälle (både i kurslokal och på Zoom). 

Kursnivå

Kursen är en fortsättning på grundkurs eller fortsättningskurs i judisk meditation på Paideia folkhögskola. Det är möjligt att delta i kursen även för dig som har viss erfarenhet av annan meditation än judisk meditation. Ange förkunskaper i ansökan.

Kursmaterial

Kursmaterial ingår i kostnaden för denna kurs.

Om läraren

Suzanne Bruchfeld är psykolog, mindfulnesslärare, handledare och ledarskaps- och organisationskonsult. Hon arbetar sedan många år bland annat med mindfulnessbaserad psykoterapi och i arbetslivet med en integration av mindfulness och ledarskaps- och organisationsutveckling. Suzanne leder sedan många år mindfulnessgrupper i olika sammanhang, bland annat grupper inom psykiatrin. Hon har specialiserat sig på hur mindfulness och selfcompassion kan integreras i behandling för personer med komplex traumaproblematik. Hon är också meditationslärare i meditationspraktik förankrad i andlig tradition.

Foto: Paideia folkhögskola.

Vanliga frågor och svar