YIZKOR BOOKS – IMPORTANCE TO REMEMBER THE PAST

Stockholm

Historia

Onsdagar 19:15-21:15

6 tillfällen

Ansökan

Ansökan är öppen till och med 22 juni.

ANSÖK HÄR

YIZKOR BOOKS – IMPORTANCE TO REMEMBER THE PAST 

Yizkor-böcker har getts ut sedan 1943 för att hedra minnet av de hela judiska samhällen som förstördes under Förintelsen. De har huvudsakligen getts ut i Israel på hebreiska, jiddisch och engelska. Det har också förekommit publikationer på andra språk, till exempel ungerska och tyska. Böckerna har getts ut av privatpersoner, olika organisationer och till och med av skolbarn. Utgivningarna nådde en toppnotering under 1960- och 70-talen. 

Böckerna innehåller en mängd olika texter, berättelser, historiska översikter, dikter, kartor, teckningar, fotografier och nekrologer (listor över Förintelsens offer) över de människor och institutioner som utgjorde nu försvunna judiska församlingar. Böckerna skapades utifrån tanken att varje person i samhället var värd att minnas, från de fattigaste till de rikaste. Yizkor-böckerna är en viktig källa till kunskap om det judiska livet i Östeuropa under generationen före Förintelsen, liksom under själva Förintelsen. I många fall är böckerna den enda källa vi har till enskilda personers liv och död, som annars skulle ha fallit i glömska.

I den här kursen kommer vi att studera Yizkor-böckerna, undersöka deras historia och de personer som gav ut dem, samt diskutera vilken roll böckerna fyllde och fyller i det judiska minnet av Förintelsen och dess offer efter den fullständiga förstörelsen av hela judiska samhällen. Vi studerar också hur texterna närmar sig vissa ämnen, till exempel personer med funktionsnedsättning och relationer mellan judar och andra. Vi kommer också att tala om hur böckerna har använts som en viktig källa till kunskap om judiska offer för Förintelsen, samt hur vi idag kan använda böckerna för att hitta information om familj, förfäder och rötter.

New York Public Library har en betydande samling Yizkor-böcker som finns tillgänglig digitalt online på Yizkor Book Collection – NYPL Digital Collections.

 

Kursens upplägg

De metoder som används är föreläsningar, diskussioner och att studera faktiska Yizkor-böcker vid kursträffarna.

Förkunskaper

Kursen ges på engelska.

Inga förkunskaper i ämnet behövs för att ansöka.

Kursmaterial

Kursmaterial ingår i kostnaden för denna kurs. 

Om läraren

Lior Becker, filosofie doktor, är historiker, lärare och tvärvetenskaplig forskare. Hans expertområden är Förintelsens historia, historiografi och minne, 1800- och 1900-talets intellektuella historia, folkmordsstudier och östeuropeisk judisk historia och kultur. Lior har lång erfarenhet av att undervisa vuxna och ungdomar i både Sverige och Israel.

Foto: Iosif Perlman and his sisters and brothers, from Centropa.

Vanliga frågor och svar

Ansökan

Ansökan är öppen till och med 22 juni.

ANSÖK HÄR

Kursinformation

Tider

Onsdagar 19:15-21:15

Kursstart

Onsdag 29 oktober

6 tillfällen

Lärare

Lior Becker

Sista ansökningsdag

Söndag 22 juni

Antagning

Antagningsbesked skickas via e-post cirka 2 veckor före kursstart. Kontrollera din skräppost om du saknar besked.

Kostnader

Kostnaden för kursen är 300 kr som betalas via faktura. Information om betalning skickas i antagningsbesked.

Övrigt

Kursen ges under förutsättning att tillräckligt många deltagare ansöker.

Folkhögskolans profilkursverksamhet har stängt vid vissa judiska helgdagar och på röda dagar.

Kursansvarig

Ivana

Profilkursansvarig

Skicka e-post